آموزش

کرنوگراف چیست؟

کرنوگراف چیست؟

کرنوگراف چیست؟

کرنوگراف چیست؟ ساعتی خریده اید که فروشنده به شما گفته این ساعت کورنوگراف دارد این به چه معنا میباشد و چگونه و در چه مواقعی میتوان از آن استفاده کرد
 
در معنای لغتی به آلتی که بتواند فواصل زمانی را اندازه گیر کند گفته میشود. یا ساده تر این که دستگاه آنالوگی که بتواند زمان مشخصی را اندازه گیری کند. این خصوصیت در ساعتهای دیجیتال نیز وجود دارد که آن را تایمر (timer) می نامند – حتما شما قبلا این ساعتها را دیده و یا تجربه کرده اید- امروزه اسفاده از این مدل ساعت مچی (کورنوگراف) فراگیر شده اما باید گفت ساعتهای کورنوگراف بیشترکاربرد ورزشی داشته و به دلیل زیبایی (عقربه های زیاد) از جذابیت بیشتری برخوردارند.
ساعتهای کورنوگراف در حساسیتهای مختلفی عرضه میشوند این حساسیت مربوط به اندازه گیری دهم ثانیه و یا حتی صدم ثانیه نیز میرسد. متداول ترین این ساعتها از حساسیت ۴/۱ ثانیه و ۱۰/۱ و ۶۰/۱ ثانیه بهره میگیرند. برای زمان دقیقه نیز محدودیتهایی وجود دارد که در اواع آن مختلف است. هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر شود ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار است.
در ساعتهای کورنوگراف معمولا سه عقربه این زمان را نمایش میدهند و با دو دکمه فشاری کنترل میشوند. معمولان برای تنظیم قرار گیری عقربه ها کورنو گراف از تاج ساعت (دسته کوک) و این دو دکمه فشاری استفاده میشود.
در شکل زیر صفحه یک ساعت معمولی کورنو گراف نمایش داده شده را ملاحظه میکنید. قسمتهای مربوط به سیستم نمایش زمان کورنوگراف های-لایت شده است.
 ساعت مچی کرنوگراف
همانطور که در تصویر مشاهده میکنید دقت این ساعت کورنو گراف ۱۰/۱ ثانیه میباشد
نحوه استفاده:
در حالت معمولی برای اندازه گیری زمان ابتدا دکمه A را فشار دهد کورنوگراف شروع به حرکت میکند برای توقف مجددا دکمه A را فشار دهید نمایش دهنده ۱۰/۱  ثانیه به شما کسری از دهم ثانیه و نمایش دهنده ۶۰ ثانیه – ثانیه های گذشته و نمایش دهند ۳۰ دقیقه – دقیقه های گذشته (تا ۳۰ دقیقه) را به نمایش میگذارند برای ادامه ثبت زمان مجددا این کار را انجام دهید در پایان برای صفر کردن کورنوگراف در زمانی که کورنو گراف شما متوقف است دکمه B را فشاردهید. برای درک بهتر به عکس زیر دقت کنید.
ساعت مچی کرونگراف
زمان نمایش داده شده: ۵ دقیقه(رنگ زرد) ۴ ثانیه(عقربه قرمز) ۶ دهم ثانیه(رنگ آبی)
توجه: ساعتهای کورنوگراف با توجه به نوع موتور عملکرد متفاوتی را از خود نشان میدهند. اندازه گیری میانگین چندیدن کورنومتر از جمله این عملکردها میباشند.
ساعتهای کورنوگرافی دیگری نیز وجود دارند که قادر به اندازه گیری زمانهای بیشتر از ۳۰ دقیقه هستند این ساعتها برای نمایش هر۶۰ دقیقه از عقربه دیگری استفاده میکنند. دقت و حساسیت این ساعتها به نوع موتور و کسر از ثانیه متفاوت می باشد. از متداول ترین این سیستم ها میتوان به موتور زیر اشاره کرد.
کرنوگراف chronograph چیست
زمان نمایش داده شده: ۱ ساعت(رنگ سبز) ۲۰ دقیقه(رنگ زرد) ۱۰ ثانیه(رنگ قرمز) ۶۰/۰ ثانیه(رنگ آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *